Atrakcje turystyczne

      Możliwość komentowania Atrakcje turystyczne została wyłączona

Atrakcje turystyczne

Kraków jest jednym z najpiękniejszych historycznych miast w Polsce. Jest położony w południowej części Polski nad Wisłą. Pełnił on rolę z dużych ośrodków państwa Wiślan a później Państwa Polskiego. Kraków drugim miastem pod względem liczby mieszkańców oraz powierzchni w kraju. Ze względu na fakt, że Kraków był stolica Polski do 1795 roku znaleźć tutaj możemy wiele śladów przeszłości w postaci doskonale zachowanych zabytków, parków, placów i fontann w których możemy dostrzec uroki wieków poprzednich. Do dziś dzień Kraków jest odwiedzany przez setki tysięcy turystów o każdej porze roku i trudno znaleźć dzień, w którym krakowski rynek stał by pusty. Atrakcje turystyczne są tutaj wszechobecne.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Krakowa

Rynek Główny

Zwiedzanie miasta Krakowa trzeba zacząć od spaceru po jednej z najstarszych części miasta a więc Rynku. Jest to historyczne serce miasta w którym uświadczyć możemy wiele atrakcji. Najważniejszymi z nich są Ratusz, Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza, Kolorowe Kamienice przy rynku,

Kościół Mariacki

Kościół archiprezbiterialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, potocznie zwany Kościołem mariackim jest jedną z największych i zaraz po katedrze Wawelskiej najważniejszą świątynią w Polsce. Kościół został zbudowany w 1226 roku i ufundował go biskup Iwo Idrowąż, o czym można się dowiedzieć z kronik Jana Długosza.

Wawel

Druga najważniejszą atrakcja turystyczna Krakowa. Znajdujący się na lewym brzegu Wisły obwarowany zespół budynków wraz z Zamkiem oraz Bazyliką Archikatedralną św Stanisława i św Wacława jest miejscem w którym mieszkali kiedyś królowie, a przed nimi, według legend – Smok Wawelski. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa oraz nawet samej Polski.

Na Wawelu znajdziemy również Muzeum katedralne oraz dostępne dla turystów Komnaty Królewskie, Apartamenty Królewskie, skarbiec (niestety pusty) oraz zbrojownie.

Barbakan

Kolejnym punktem jaki warto odwiedzić jest krakowski Barbakan. Jest to unikalna na skalę światową XV wieczna gotycka budowla obronna mierząca prawie 25 metrów i posiadająca mury o grubości prawie 3 metrów. Podczas najazdów Tatarskich barbakan wzmacniał Bramę Floriańską.

Uniwersytet jagielloński

Collegium Maius czy też Uniwersytet jagielloński jest najstarszą polską uczelnią. Budynek znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej nieopodal rynku. Od 1400 roku pełnił rolę sal wykładowych, następnie w XV wieku zaczął również pełnić rolę budynku mieszkalnego dla wykładowców uniwersytetu. W XIX wieku zmieniony został na bibliotekę.

Muzeum Książąt Czartoryskich

Jednym z najważniejszych punktów na artystycznej mapie europy jest bez wątpienia Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest to najstarsze muzeum sztuki w kraju. Początkowo muzeum znajdowało się na Puławach, było założone przez Izabele z Flemingów Czartoryską i gromadziło eksponaty związane z dziejami kraju i miało zachować minione dzieje polski oraz podtrzymać tożsamość narodową Polaków. Kolekcja po powstaniu listopadowym została przewieziona do Paryża i powróciła w roku 1871 sprowadzona przez Władysława Czartoryskiego.